Nezaboravno iskustvo

Početkom listopada četrdesetak učenika 7. i 8. razreda posjetilo je najveći znanstveni laboratorij u svijetu koji se nalazi u Švicarskoj. CERN je megalomanski institut koji zapošljava preko 10 000 znanstvenika iz područja fizike i elektrotehnike iz čak 20 zemalja širom Europe među kojima je i Hrvatska.

CERN ima najsloženije znanstvene mjerne instrumente i druge uređaje potrebne za istraživanja. Najvažniji su instrumenti u CERN-u akceleratori i detektori čestica. U akceleratorima se čestice ubrzavaju gotovo do brzine svjetlosti i usmjeravaju na sudare. Promatranjem sudara s pomoću detektora dobivaju se podaci o međudjelovanju čestica. Sjedište je organizacije u Meyrinu kraj Ženeve. Učenici su osim Cerna bili i u Milanu i Veroni.

Osim CERN-a učenici su posjetili Milano