Svjetski dan brajice

Kao pismo za slijepe brajica postoji tek 180 godina. Njen tvorac – slijepi Francuz Louis Braille – stvorio ju je 1825. godine kad je imao svega 16 godina. Kao najmlađe među poznatim svjetskim pismima (latinica, ćirilica, kinesko i arapsko pismo) brajica je ostvarila najveću raširenost jer njome pišu i na njoj čitaju slijepi svih jezika i zemalja.

Osnovni znak brajice je točka, i to je pismo namijenjeno osjetilu opipa (dodira), a ne osjetilu vida kao sva ostala pisma. U standardnoj brajici, koju danas koriste svi slijepi, za tvorbu znakova koristi se samo 6 točkica pomoću kojih se mogu napraviti samo 64 znaka.

Učenici naše škole obilježili su Svjetski dan brajice pišući svoja imena i poruke na brajici.