SHE škola: Priroda je spas za nas

U školskoj 2022./2023. godini  OŠ “Pavao Belas” uključena je u projekt “Hrvatske mreže škola koje promiču zdravlje”, koji se provodi u okviru projekta “Europske mreže škola koje promiču zdravlje” – SHE škole (Schools for Health in Europe​). Škola je osmislila vlastiti projekt unutar SHE-a pod nazivom ” Priroda je spas za nas” te izradila akcijski plan čiji su prioriteti: promicanje zdravlja, razvijanje svijesti o pravilnoj prehrani, poticanje sportske aktivnosti i briga o mentalnom zdravlju.

Škola je promicala zdravlje izradom prirodnih kozmetičkih proizvoda bez štetnih sastojaka te osposobljavanjem učenika za pružanje prve pomoći u svakodnevnom životu.  Cilj je bio educirati učenike i djelatnike škole o prednostima prirodnih proizvoda u odnosu na proizvode iz drogerija, organizirane su radionice za izradu proizvoda prirodne kozmetike za učenike i djelatnike škole.  Svijest o pravilnoj prehrani razvijali smo kroz nekoliko radionica: “Voda – najzdravije piće”,  “Zdrava užina” i “Pravilna prehrana”.  Cilj je ovih radionica bio spoznati važnost pravilne prehrane u očuvanju zdravlja i poboljšanju kvalitete života. Sportske aktivnosti smo poticali projektima  “Vrtim zdravi film”, “Olimpijski dan” i “Plogging”. Učenici su kroz ove aktivnosti razvili svijest o važnosti bavljenja tjelesnom aktivnošću te o ekologiji i brizi za naš planet. O mentalnom zdravlju učenici su učili “Mindfulness” – kratkih vježbi usmjerenih na pažnju  kao što su vježbe disanja, fokusa, zahvalnosti, opuštanja, povezanosti s prirodom; “Zoomor” – osvijestiti i podijeliti međusobno osjećaj umora i zamora od pretjeranog korištenja ekrana; “Igra ogledala” i “Puhanje mjehurića” – prepoznavati i reflektirati emocije te naučiti se nositi s neugodnim osjećajima i pružiti psihosocijalnu podršku; “Budimo prijatelji” – učenici su učili o razrednoj povezanosti.